| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 7.1 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Frequency | 120 kHz |
| Type | Hall Effect, Open Loop |
| Bandwidth | 120 kHz |
| Output Type | Ratiometric, Voltage |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Accuracy | 0.5 % |
| Linearity | 1 % |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Response Time | 4.6 µs |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Max Supply Current | 15 mA |
| Sensitivity | 26.7 mV/A |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Current Sensing | 150 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 165 °C |
| Sensitivity (mV/A) | 26.7 mV/A |
| Schedule B | 8542390000 |
| Frequency Range | DC to 120 kHz |
Stock: 1001
Distributors
pcbx
Unit Price$5.06887
Ext.Price$5.06887
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.06887 | $5.06887 |
| 10 | $4.39348 | $43.93480 |
| 25 | $4.10537 | $102.63425 |
| 50 | $3.96174 | $198.08700 |
| 100 | $3.88651 | $388.65100 |
| 300 | $3.57338 | $1072.01400 |
| 500 | $3.28550 | $1642.75000 |
